Viceprimar AUR mutat în cimitir, la ordinul primarului PNL

Scene bizare la Drăgășani, județul Vâlcea, acolo unde biroul viceprimarului a fost mutat la ordin de șeful său în cimitir!
Degringoladă în partidul lui Bolojan. Primarii se revoltă: „Vor fi impozite care vor crește cu 700% și vor fi impozite care vor scădea sau vor fi eliminate”

Partidul lui Bolojan e în haos total! Primarii liberali se revoltă împotriva austerității impuse de la centru, de șeful lor. Edilul PNL din Cavnic a declarat că măsurile gândite de premier sunt catastrofale. „Nu poți să dai noaptea ordonanță după ordonanță pentru tăieri și biruri din pix”, a mai spus Vladimir Petruț.
Bolojan vrea să renegocieze protocolul Coaliției: cum vrea să oblige PSD să accepte măsurile lui

Ilie Bolojan vrea să renegocieze protocolul Coalitiei, după ce PSD a votat motiunea simplă împotriva ministrului Diana Buzoianu. Premierul Bolojan vrea să blocheze PSD de la astfel de demersuri viitoare.
Gheorghe Piperea (europarlamentar AUR/ECR): „Ursula von der Leyen îndatorează UE cu încă 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, iar nota de plată va fi achitată de cetățenii europeni, generații la rând”

Europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea a declarat că președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat „rezolvarea” finanțării Ucrainei pentru anul 2026 prin emiterea unor euroobligațiuni în valoare de 90 de miliarde de euro, bani care vor fi folosiți pentru a împrumuta Ucraina.
Caravana „Eu sunt Anca” ajunge în mijlocul oamenilor. Ora 11:00 – Vocea românilor se face auzită la televiziunea poporului

Televiziunea Poporului este alături de românii umiliți de sistem. De la ora 11.00, într-o transmisiune specială, Caravana „Eu sunt Anca” ajunge în mijlocul oamenilor. Realizatoarea emisiunii Culisele Statului Paralel Anca Alexandrescu va sta de vorbă cu cei care sunt în continuare ignorați de politicieni. Le facem vocea auzită, în premieră de la ora 11.00.
Reziștii, greu de dat afară. Radu Miruță: „Vom sta la guvernare cu dinţii, cu oricine de gât”

Aflat în centrul unor speculații privind stabilitatea coaliției, ministrul Economiei exclude varianta plecării USR de la guvernare și mizează pe noi scenarii de majoritate parlamentară. Radu Miruţă a afirmat că partidul său va apăra participarea la actul de guvernare într-o manieră extrem de hotărâtă, indiferent de presiunile politice sau de ipotezele de lucru vehiculate în Legislativ.
Eșec total pentru Nicușor Dan: doar câțiva magistrați și-au arătat disponibilitatea de a merge la Cotroceni

Eșec total pentru Nicușor Dan: doar câțiva magistrați și-au arătat disponibilitatea de a merge la Cotroceni dintr-o listă de sute de persoane, și de a vorbi cu șeful statului despre problemele din justiție. Încă din campania electorală, Nicușor Dan a spus ca se va implica activ în justiție cu toate ca nu are competență în acest sens.
România e în criză, Nicușor Dan laudă Coaliția de guvernare: „Să îi încurajăm, nu avem altă alternativă”

România este în criză, Nicușor Dan laudă coaliția de guvernare. În cadrul unei conferințe de presă, liderul de la Cotroceni a transmis că este un lucru bun faptul că cele patru partide din coaliție au decis să facă parte din guvernare. Totodată, președintele îi ignoră tot mai mult pe românii îngenuncheați de măsurile de austeritate impuse de premierul Ilie Bolojan. Tot Nicușor Dan a început să râdă în momentul în care a transmis: „Să-i încurajăm, nu avem altă alternativă.”
Luis Lazarus critică momentul în care Silviu Vexler a rupt poza cu Eminescu: ”Legea Vexler pune pumnul în gură românilor”

Europarlamentarul Luis Lazarus susține că legea Vexler calcă în picioare libera exprimare și critică dur momentul în care inițiatorul ei din partea minorităților a rupt în Parlament poza cu Eminescu și alte personalități din România. De altfel, Luis Lazarus susține că legea este periculoasă și este un pas pentru a pune pumnul în gură românilor care sunt împotriva sistemului.
Președintele Consiliului Județean Olt critică dur măsurile lui Bolojan: „Mi se pare o prostie”. Efectele devastatoare asupra bugetelor locale

Marius Oprescu, președintele PSD Olt și al Consiliului Județean Olt, a afirmat joi, după ședința CJ, că banii proveniți din creșterea taxelor și impozitelor locale ar trebui să rămână în bugetele comunităților.